Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

ΦΑΙΑΚΑΣ-ΠΑΣ: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό

*
Όταν χάνεις στο πρώτο δεκάλεπτο, με double score και βάλε (11-26) και στο ημίχρονο με 17 πόντους διαφορά, τότε θα πρέπει να γίνει ένα μικρό θαύμα, για να ανατραπούν στο φινάλε τα δεδομένα.
Ε, αυτό το μικρό θαύμα, δεν έγινε στο ΕΑΚ, με αποτέλεσμα ο Φαίακας να γνωρίσει την τρίτη του φετινή ήττα στη σεζόν, αυτή τη φορά με 72-60 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, που από τη μεριά του, κέρδισε για δεύτερη φορά στη νεοσύστατη Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Η αλήθεια είναι πως οι Κερκυραίοι, απ’ όταν πήραν πρέφα πως πρέπει να «ξυπνήσουν» το πάλεψαν. Ειδικά στην τρίτη περίοδο, όταν με ένα σερί 20-12 μείωσαν κάτω από τους δέκα, ενώ φάνηκαν να μπαίνουν ακόμα πιο γερά στην υπόθεση νίκη, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, όταν με τρίποντο του Στεργίου, η διαφορά «έπεσε» στους εφτά!
Αλλά, τελικά, μέχρι εκεί...
IMG 20121103 180903
Καθώς, στη συνέχεια, οι Γιαννιώτες βρήκαν τον τρόπο να φέρουν τη διαφορά πάλι σε διψήφια νούμερα, και τελικά να φτάσουν στην επικράτηση με 72-60.
Τα δεκάλεπτα: 11-26, 12-14 (ημ. 23-40), 20-12, 17-20 (τελ.60-72)