Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

ΚΙΑΦΑ-ΙΟΝΙΟΣ: Το πρώτο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά...

ionios2
Τη δεύτερη νίκη του στη σεζόν πανηγύρισε ο Ιόνιος, και μάλιστα, μέσα στα Γιάννενα επί της Δυναμό, σε ένα παιχνίδι που οι Κερκυραίοι προηγήθηκαν μέχρι και 15 πόντους διαφορά.
*
Ένα εξαιρετικά πρώτο δεκάλεπτο, και στη συνέχεια συντήρηση ήταν το μυστικό των Κερκυραίων που πέρασαν νικηφόρα από το ΕΑΝΚΙ.
Με τον Ιόνιο να μπαίνει δυνατά, να προηγείται με οκτώ στο δεκάλεπτο και έντεκα στο ημίχρονο (η διαφορά έφτασε μέχρι το +15), και μετά... άντε γεια!
Παρότι, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην επανάληψη να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι, οι παίκτες του Δούκα κράτησαν και τελικά, άντεξαν...
Άντεξαν ακόμη, κι όταν η διαφορά έπεσε στους τέσσερις, λίγο πριν το τέλος (50-54 περίπου 2 λεπτά πριν την κόρνα της λήξης), καθώς με καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση διατήρησαν και αύξησαν τα κεκτημένα τους.
Κορυφαίος για την κερκυραϊκή ομάδα, για ακόμη μια φορά, ήταν ο Παγκράτης που σταμάτησε στους 27 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 10-18, 12-15 (ημ. 22-33), 17-16, 16-13 (τελ. 55-62)
Ιόνιος (Δούκας): Γεωργέλλης 5, Πλαστάρας, Καραγιάννης 4, Κοντογεώργης 3, Παγιατάκης 11, Μεσημέρης 2, Καπερνέκας 4, Γραμμένος 2, Παγκράτης 27, Τρύφος 4, Διαβάτης.