Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012

Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ Ιόνιος – Άτλας 69-63

Το συγκρότημα του Αντώνη Δούκα υπερκέρασε, έστω και δύσκολα, το εμπόδιο του Άτλαντα, και πλέον βρίσκεται “αγκαλιά” με την ανανέωση της συμμετοχής του στην Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ.
Οι Κερκυραίοι γνώριζαν εξαρχής πως η νίκη επί των Πρεβεζάνων θα τους έβρισκε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, κάτι που δύσκολα θα μπορούσε να ανατραπεί στις εναπομείναντες εφτά αγωνιστικές.
Ίσως αυτό και να τους άγχωσε, με αποτέλεσμα να μπουν νωθρά στο ματς του ΕΑΚ, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσαν σκοράρουν μόλις 10 πόντους και να ακολουθούν στο σκορ.
Στη συνέχεια, όμως και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους επιθετικά, με συνέπεια να παν στα αποδυτήρια με έστω βραχεία κεφαλή (32-30).
Από την άλλη, η ομάδα από την Πρέβεζα ήξερε... Πως σε αυτά τα ματς, με αντιπάλους κοντινούς στη βαθμολογία θα πρέπει να παίξει τα ρέστα της.
Έτσι, αφού ο Ιόνιος δε μπορούσε να ξεφύγει, πάλευε για την έκπληξη. Με το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να είναι στο 47-44, οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα στο τελευταίο μέρος του ματς...
Αλλά ευτυχώς για τους Κερκυραίους αυτό δεν αρκούσε. Καθώς με κορυφαίο τον Παγκράτη (το παλικάρι σταμάτησε στους 27) και άξιους συμπαραστάτες τους Κοντοστάνο και Ίσερη έφτασαν δύσκολα μεν, αλλά στην πολύ κρίσιμη ενόψει συνέχειας νίκη, με 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 22-17 ( ημ. 32-30), 15-14, 22-19 (τελ. 69-63)
Ιόνιος (Δούκας): Μικάλεφ, Μεσημέρης, Θεόδοτος, Καραμούτσος, Παξινός, Διαβάτης, Καραγιάννης 10 (2), Κοντοστάνος 14, Ίσερης 12 (1), Παγκράτης 27, Παγιατάκης 6