Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου 2012

Ηττα του Ιόνιου 88-52 από τον ΑΓΣΙ στα Γιάννινα

Μόνο για ένα δεκάλεπτο το πάλεψε η ομάδα του Δούκα στα Γιάννινα – Με επτά παίκτες στο ματς η κερκυραϊκή ομάδα, την ώρα που έντεκα ήταν μόνο οι σκόρερ των Ηπειρωτών!

*
Το ματς είχε, ούτως ή άλλως, φαβορί: την ομάδα του ΑΓΣΙ. Έκανε και ο Ιόνιος το ταξίδι ως τα Γιάννενα με μόλις επτά παίκτες στη διάθεση του Δούκα, κόπιασε, λοιπόν, η ήττα φυσιολογικά.
Με το άνετο 88-52 επικράτησαν, λοιπόν, οι Ηπειρώτες της κερκυραϊκής ομάδας, για το Πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΒΔΕ. Με τον Ιόνιο να καταφέρνει να μείνει «μέσα» στο ματς μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (12-8). Στο δεύτερο η «ψαλίδα» άνοιξε, απ’ τους τέσσερις στους 23 (μ’ ένα σερί 33 – 14) και η δουλειά τελείωσε κάπου εκεί. Καθώς, απέναντι στο ρυθμό και τον επιθετικό πλουραλισμό του ΑΓΣΙ (τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, δύο με εννιά και σύνολο 11 σκόρερ έναντι μόλις τεσσάρων του Ιονίου), το «μονόπρακτο» του Παγκράτη (έπαψε στους 33) δεν έφθανε.
Δίχως προβλήματα η διαιτησία των Στάθη – Ντίσιου.
Δεκάλεπτα: 12-8, 45-22, 66-37, 88-52.
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης – Κουβάτσης): Ντούσκος 9 (1), Τζάνης 11 (1),  Κοττίκας 16, Αντωνίου 4, Αναγνωστάκης 15, Κατσαπρακάκης 2, Θωμάι 2, Φίλιος 9 (1), Μάντζιος 6, Παπαγγέλης 4, Τσιρώνης 10, Σχίζας.
ΙΟΝΙΟΣ (Δούκας): Καραγιάννης 8 (1), Σπιτιέρης, Καραμούτσος, Κοντοστάνος 9, Διαβάτης, Παγκράτης 33, Παγιατάκης 14.

Υπενθυμίζουμε ότι ο έτερος κερκυραϊκός εκπρόσωπος στην κορυφαία κατηγορία της ΕΣΚΑΒΔΕ, ο Φαίακας, «καθάρισε» στα χαρτιά (20-0) τον αγώνα με την Ναύπακτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μετέβησαν στο νησί. Σύμφωνα με πληροφορίες, η αρχική τους πρόθεση ήταν να αγωνιστούν κανονικά, ζητώντας, όμως, απ’ τη διοργανώτρια την αλλαγή της ώρας διεξαγωγής του ματς (από 16.00 στις 14.00), προκειμένου να εξυπηρετηθεί η ομάδα της Ναυπάκτου όσον αφορά στα δρομολόγια της γραμμής Ηγουμενίτσας – Κέρκυρας. Τέτοια δυνατότητα δεν υπήρξε και τα υπόλοιπα, γνωστά.

Στους υπόλοιπους αγώνες της 19ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Βόνιτσα – Παναιτωλικός 81- 57, Νικόπολη – Αίολος Αστακού 91- 83, ΑΟ Αγρινίου – Άτλας 92-33, Καναλάκι – Παραμυθιά 71-68.